Kočičí potřeby

Na tomto místě bych chtěla budoucím majitelům kočky předložit jakýsi seznam věcí, které je nutné pro kočičku připravit ještě před jejím příchodem do nového domova.

  přepravku pro transport

  kočičí záchod s lopatkou

stelivo do záchůdku

  misky na vodu a jídlo

  granule, kočičí jídlo

  hračky

  škrabadlo, šplhadlo

  pelíšek

kartáč, pudr, kleštičky na drápky

  kontakt na veterináře

 

 

1.  Přepravka pro transport

Malé kotě můžete samozřejmě přepravit v ruce nebo na klíně, ale nevíte, jak bude přepravu snášet. Na delší cesty a především při návštěvách u veterináře je ovšem přepravka nezbytná. Dovedete si představit, že sedíte v čekárně u veta s kočkou volně na klíně a s vámi je tam také několik psů, kteří přepravky nikdy nepoužívají?

 

2.  Kočičí záchod s lopatkou

V zásadě existují dva typy kočičích toalet. Otevřené a kryté. Kryté záchody bývají opatřeny stříškou s pachovým filtrem a pohyblivými dvířky. Já používám toalety kryté, zdají se mi hygieničtější. Otevřené záchůdky používáme pro koťata při nácviku chození na toaletu. Před záchod doporučuji umístit kobereček či předložku, která pomůže zachytit zbytky steliva, které kočky vynesou ze záchůdku na tlapkách. Já používám k tomuto účelu běžnou koupelnovou předložku. Je opatřena zespoda protiskluzovou úpravou, takže drží na místě a dá se čas od času vyprat.

Důležitou věcí je i lopatka. Dá se koupit ve zverimexu nebo na internetu. Důležité je, aby byla z dostatečně pevného plastu (než jsem objevila tu "svou", několik mi jich prasklo). Lopatka je plochá s otvory. Kočka při vykonání potřeby všechno své dílo zahrabe. Bentonitová hrudkující steliva okamžitě absorbují veškerou tekutinu a vytvoří se hrudky. Ty se pak vybírají speciální lopatkou a zbylé, nezhrudkovatělé stelivo se ponechá v záchůdku k dalšímu použití.

Při nákupu toalety mějte na paměti, že něvy jsou v dospělosti opravdu velké kočky. Při vykonávání potřeby stojí kočka všemi tlapkami ve stelivu, musí se tedy do záchoda vejít, otočit se tam, zahrabat... Toalety se dají koupit v několika velikostech. Umístěte toaletu na klidné, kočce dobře přístupné místo a nepřenášejte ji

 

3.  Stelivo do záchůdku

Existuje několik typů steliv. Liší se složením, hrubostí, použitým materiálem, parfemací. Každému vyhovuje něco jiného. Nezbývá, než že člověk metodou pokus omyl přijde na to, jaký typ steliva jemu a jeho kočce vyhovuje nejvíc. Dá se říci, že čím jemnější a lehčí materiál, tím víc ho vaše kočka vynese na tlapkách mimo toaletu. Příliš hrubý materiál zase zvyšuje vaši spotřebu steliva. Ne všechny parfemace jsou příjemné - nejde o to, pach exkrementů přebít, ale pohltit. Silikagelová steliva vám v toaletě v žádném případě nevydrží tak dlouho, jak uvádí výrobce.

Osobní zkušenost mám s několika značkami bentonitových, hrudkujících steliv střední a vyšší cenové kategorie a se stelivem silikagelovým. Ke spokojenosti všech používáme v naší CHS stelivo Zverlit (většinou jemné s parfemací). Silikagelové stelivo mám jenom na výstavy. Důvodem je to, že je bílé a ve výstavní kleci líp vypadá. Jinak pro běžnou potřebu se mi neosvědčilo. Při třech kočkách byla jeho spotřeba příliš vysoká.

Stelivo nasypeme do záchůdku do takové výšky, aby mohla kočka pohodlně hrabat (min. 7cm). Hrudkující stelivo pravidelně čistime a doplňujeme. Jednou za čas je nutné všechno stelivo vyměnit a toaletu důkladně vymýt a vydesinfikovat.

 

4.  Misky na vodu a jídlo

Budete potřebovat alespoň dvě misky. Jednu na vodu a druhou na granule. Mléčné výrobky, konzervy, kapsičky, maso a jiné kočičí dobroty můžete kočce podávat na běžném dezertním talířku a nebo v další misce. Kromě vody a granulí nenechávejte kočce jídlo příliš dlouho - kazilo by se. Misky by měly být stabilní a měly by se dobře čistit. Ozkoušela jsem misky plastové, nerezové i kameninové. Nejvíc se mi osvědčily těžké kameninové misky s povrchovou glazurou. Jsou stabilní, kočky je nemůžou posouvat po místnosti nebo převrhovat a díky hladkému povrchu se snadno čistí.

 

5.  Granule, kočičí jídlo

Většina dobrých chovatelů vás vybaví radami, co má vaše koťátko nejraději. Při předání mnohdy dostanete balíček jídla pro kotě do začátku. Než zjistíte, co bude vašemu kotěti vyhovovat, kupujte menší balení a méně kusů.

Další informace o krmení koček naleznete v rubrice Otázky a odpovědi.

 

6. Hračky

Kotě je jako každé mládě velmi hravé. Když nebude mít dost hraček a podnětů ke hře, bude zlobit. Oblíbené hračky jsou různá mávátka, škádlítka, míčky a chrastící myšky. Malá koťata zbožňují šustící tunel, který naše velké kočky už vůbec nezajímá. Nejoblíbenější hračky našich koček, velkých i koťat, jsou takové, které se dají honit, lovit a především zakousnout a přenášet. Jsou to tedy malé měkké pěnové míčky a malé chrastící myšky.

Někteří lidé řeší kočičí potřebu hrát si a lumpačit koupí dvou stejně starých koťat. To lze jen doporučit. Koťata se spolu zabaví a není jim smutno, když jsou doma sama.

 

7.  Škrabadlo, šplhadlo

Věc pro kočku absolutně nezbytná. Dají se pořídit od těch nejmenších, závěsných na stěnu, až po obří kočičí stromy. Největší výběr naleznete na internetu. Prodávají se pod názvy "škrabadlo, šplhadlo, odpočívadlo". Šikovný kutil dokáže kočičí strom vyrobit i sám. Na běžné škrabání stačí i kus koberce zavěšený na zeď nebo trubka obalená sisalovým provazem. Na kočičích stromech kočky milují odpočívadla v těch nejvyšších pozicích, absolutně nejoblíbenější jsou provisy, do kterých se může kočka zabořit. V mé chovatelské stanici jsou škrabadla a odpočívadla spíše menší (max. 150cm). Malým koťatům slouží na šplhání a velkým kočkám na broušení drápků. Kočičí potřebu šplhat a pobývat ve výškách našim kočkám plně zajišťuje otevřené schodiště. Bydlíme ve starém domě a převýšení mezi jednotlivými patry jsou celé čtyři metry. Kočky milují sedět v prvním patře, tlapy svěšené do "propasti" pod nimi a sledují cvrkot v přízemí. Nebo se rozesadí na stupních schodiště a odpočívají. Jsou v tu chvíli na nejvyšších pozicích a nemají tedy potřebu šplhat po nábytku.

Pamatujte na kočičí potřebu šplhat a pobývat ve výškách, jinak si kočka poradí sama. Některé kočce bude stačit umístit pelíšek na parapet okna, jiná bude ráda odpočívat nad vaší hlavou na opěradle pohovky. Velmi oblíbeným místem je i dětská palanda. Může se ale stát, že se vám kočka uhnízdí na horních skříňkách kuchyňské linky nebo na horních policích jiného nábytku. Myslím, že včasné pořízení šplhadla je tou lepší volbou.

 

8.  Pelíšek

Kočky jsou schopné prospat až 16 hodin. Potřebují tedy měkké klidné místečko k odpočinku. Moje kočky mají nejradši měkounké pelíšky s vysokými okraji. Pro mě je zase důležité, mít možnost pelíšek vyprat. Volím tedy buď pelíšek se snímatelným potahem nebo pelíšek bohatě prošívaný, který i po vyprání v pračce a vysušení v sušičce drží svůj tvar. Při výběru pelíšku pro něvu myslete na to, že z vašeho kotěte vyroste pěkně velká kočka.

Velmi oblíbené jsou závěsné pelíšky na těleso topení. Dejte pozor, aby kovová konstrukce závěsu pasovala na váš typ topení.

Funkci pelíšku ale bohatě zastane i složená deka nebo větší polštář.

 

9.  Kartáč, pudr, kleštičky na drápky

Tyto potřeby nebudete potřebovat bezprostředně po příchodu kotěte k vám.  Myslete na ně ale a časem si je opatřete. O jejich použití se dočtete v rubrice Otázky a odpovědi.

 

10. Kontakt na veterináře

Zdálo by se, že na výběr veterináře máte dost času. Kotě z dobré chovatelské stanice dostanete kompletně proočkované. Další návštěvu u veterináře můžete absolvovat až za rok. Ale může se objevit nenadálý problém a vy budete veterináře akutně potřebovat. Je lepší si tedy v klidu a s předstihem zmapovat situaci ve vašem bydlišti, zjistit, zda vet poskytuje i pohotovostní služby, uložit si telefonní číslo.